تحقیق و توسعه، فرمولاسیون و ساخت داروی سالیراویرا با استفاده از تکنولوژی و دانش‌های نوین انجام گرفته است. دانش های نوین به کار گرفته شده در طراحی سالیراویرا عبارتند از تکنولوژی CCG، استفاده از سیستم بیولوژی در طراحی داروی گیاهی و تولید دارو در چهار فرم دارویی متفاوت.

تولید دارو در چهار فرم دارویی مختلف

امروزه یکی از راه های بالا بردن فراهمی زیستی Bioavailability  ماده موثره دارو در بافت هدف مصرف همزمان دارو به روشهای مختلف تجویز مانند ، خوراکی ، زیر جلدی ، اسپری و … می باشد. این روش که به Multi-route administration  معروف است باعث می شود غلظت موثر دارو در زمان مصرف به حد قابل قبولی برای درمان برسد. در این حالت فرمولاسیون دارو بایستی به نحوی دقیق تهیه شده باشد که توانایی تبدیل به فرمهای مختلف دارویی مانند قرص، اسپری و … را داشته باشد.

سالیراویرا با بهره بردن از دانش فرمولاسیون دارویی توانسته به این مهم دست پیدا کند و به عنوان یکی از بی نظیر ترین داروهای چند فرمی  مطرح گردد. مصرف این دارو به روشهای مختلف تجویزی بخصوص در چهار روز اول بیماری باعث استراتژی حمله چندجانبه به ویروس خواهد شد و باعث پاکسازی سریع ویروس از بدن خواهد شد .

این روش درمان باعث “دوز بارگذاری” Loading dose اولیه در ابتدای بیماری خواهد شد تا اثر بخشی دارو بیشتر گردد.

داروی سالیراویرا

تکنولوژی Core Coating Granulation

بسیاری از قرص هایی که امروزه تولید میشوند در بخش بیرونی قرص دارای لایه محافظی هستند که روکش نامیده می‌شود. روکش قرص مزایای زیادی دارد اما مهمترین آنها آزادسازی دارو در محل صحیح در دستگاه گوارش و جلوگیری از احساس طعم و بوی ماده موثره در دهان بیمار است. گاهی روکش قرص برای حفظ حالت ظاهری، بلع ساده تر و یا زیبایی ظاهری قرص نیز استفاده میشود. نکته مهم در قرص های روکش دار این است که شکستن قرص موجب از بین رفتن روکش شده و باعث میشود دارو در ابتدای دستگاه گوارش و حتی دهان آزاد شده و علاوه بر حس طعم و بوی ماده موثره در دهان، جذب دارو را دچار اختلال کند.
در تکنولوژی CCG هر گرانول یا ریز ذره داروی مانند یک قرص مستقل در نظر گرفته شده و تمامی گرانول های قرص به صورت جداگانه دارای روکش هستند. به عبارتی قرص تولید شده توسط CCG را حتی اگر بشکنید یا خرد کنید هنوز با ماده موثره روکش شده روبرو هستید. تکنولوژی CCG موجب میشود که بدون نگرانی از باز شدن قرص، بیمار دارو را مصرف کند، قرص روکش دار CCG قابلیت تقسیم و نصف کردن دارد و تکنولوژی CCG باعث میشود که فرایند آزاد سازی و جذب دارو با سرعت و دقت بیشتری نسبت به قرص های با روکش سنتی در سیستم گوارشی جذب شود.

علاوه بر موارد ذکر شده در تکنولوژی CCG می توانیم اجزای مختلف دارو را به صورت جداگانه روش کرده و در نتیجه از برهمکنش های ناخواسته میان اجزای تشکیل دهنده دارو جلوگیری کنیم.

استفاده از سیستم بیولوژی در طراحی دارو

تحقیق و توسعه داروی سالیراویرا بر مبنای رویکرد “سیستم بیولوژی” انجام شده است. برای تحقیق و توسعه سالیراویرا یک پایگاه دانش مرکب از 737 مقاله و گزارش علمی و 768 ترکیب ضدویروس کرونا و 48 ماده طبیعی گردآوری و پردازش شد. سپس با استفاده از شبکه برهمکنش ها تاثیرات متقابل و همپوشانی این ترکیبات مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت پس از مطالعات نهایی ترکیب گیاهی سالیراویرا مشخص شده و فرمولاسیون نهایی دارو بر این اساس انجام گردید.

به من اطلاع بده
به من اطلاع بده اگر
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمامی کامنت ها