مزیت داروهای به شکل اسپری بینی

همانطور که می‌دانید، دو داروی نوآورانه شرکت میم‌دارو با نام‌های میگرن کات و آلرژی‌کات به فرم اسپری بینی یا Nasal sparay هستند. این روش دارو رسانی یکی از بهترین و موثرترین روش‌های ورود دارو به بدن است و یکی از نقاط قوت داروهای شرکت میم‌دارو. اگر مایل هستید با مزایا و معایب این روش دارو رسانی آشنا شوید به شما توصیه می‌کنیم این مطلب کوتاه را مطالعه نمایید.

 

دارو یا ترکیب دارویی ماده‌ای است که با ورود به بدن باعث ایجاد بهبود و یا رفع عارضه‌ای در بدن می‌شود. اما این ترکیب بایستی ابتدا به مقصد یا محل تاثیر خود رسیده و فعالیت خود را به انجام رساند. به زبان ساده باید گفت که فرایند ورود دارو به بدن و رسیدن آن به مقصد خود دارو رسانی گفته می‌شود.  دارورسانی یکی از مباحث مهم در فرایند داروسازی است. ابتدایی ترین مرحله دارورسانی ورود دارو به بدن است که ممکن است از طریق پوست، سیستم گوارش، تزریق عضلانی و یا داخل رگ و یا بینی و هر مسیر دیگری وارد بدن شود. 

حفره بینی به عنوان یکی از مسیرهای دارورسانی می‌تواند جهت داروهایی که مستقیما بر التهاب‌ها و گرفتگی‌های حفره بینی موثر باشند مانند سرماخوردگی‌ها، سینوزیت و برخی گرفتگی‌های بینی و یا داروهایی که از طریق عروق بینی جذب شده و وارد سیستم گردش خون می‌شوند استفاده کرد. همانطور که می‌دانید داروی میگرن‌کات، معروف ترین داروی درمان میگرن به صورت اسپری بینی بوده و از طریق عروق بینی جذب می‌شود.

 

مزایای استفاده اسپری بینی در درمان میگرن:

یکی از مشکلات بیماران مبتلا به میگرن، بروز حالت تهوع در زمان بروز سردرد است که استفاده از داروهای خوراکی را در زمان حملات میگرنی برای آنها دشوار می‌سازد. در این شرایط داروهای مصرفی بایستی به صورت تزریقی مورد استفاده قرار گیرد که این داروها نیازمند مراجعه به مراکز درمانی است. یکی دیگر از روشهای دارورسانی در مواقع اینچنین استفاده از اسپری‌های بینی است. به همین علت است که در سالهای اخیر داروهای مسکن میگرن نیز به صورت اسپری بینی تولید شده‌اند. 

علاوه بر این مصرف مداوم داروهای مختلف  می‌تواند منجر به ایجاد ناراحتی‌های گوارشی شود که استفاده از اسپری بینی باعث پیشگیری از این ناراحتی‌ها نیز خواهد شد. همچنین در این روش مواد موثره دارو از طریق شبکه عروق بینی به سیستم گردش خون وارد شده و از این رو سرعت تاثیر این روش بسیار بالا بوده و برخلاف روش تزریق مستقیم، دارو با عبور از لایه ‌های محافظ عروق به نوعی پالایش شده و خطرات تزریق مستقیم دارو را به همراه ندارد.

 

دشواری‌های استفاده از دارو:

یکی از سیستم‌های دفاعی بدن نسبت به ورود مواد خارجی به بینی حس خارش، عطسه و آبریزش است که برای جلوگیری از بروز آلودگی تنفسی فعال می‌شود. عموما ورود دارو به بینی به عنوان یک محرک قدرتمند می‌تواند این سیستم دفاعی را تحریک کرده و تا چند لحظه بعد از استفاده از دارو حس ناخوشایندی را در فرد ایجاد کند. در داروی میگرن کات به علت حلال الکلی دارو و بعضی از اجزای تشکیل دهنده، دارو این حس شدیدتر بوده و گاهی با سوزش زودگذر بینی همراه خواهد بود. 

بایستی دقت داشته باشید که این احساس یک واکنش دفاعی طبیعی بدن بوده و به بدن آسیبی وارد نخواهد نمود. برای کاهش این سوزش پیشنهاد می‌شود چند ثانیه قبل و بعد از اسپری دارو در حفره بینی نفس خود را حبس نمایید. همچنین متمایل کردن جهت پاشش اسپری به سمت تیغه میانی بینی باعث کاهش سوزش و حساسیت حاصل از ورود دارو به حفره بینی خواهد بود.

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را ارسال نمایید.

درباره ما

شرکت دانش بنیان میم دارو با هدف مطالعه بر روی روش های درمان میگرن و تولید داروی درمان کننده بیماری میگرن راه اندازی شد و پس از سالها مطالعه و تحقیق با جایگاه کنونی خود دست یافته است. در حال حاضر شرکت میم دارو به عنوان اولین تولید کننده داروی درمان میگرن توانسته بیماری میگرن را مغلوب توان علمی دانشمندان ایرانی سازد. میم دارو با داشتن آزمایشگاه های پیشرفته و خطوط تولید صنعتی دارو و پرسنل توانمند و با تجربه، در حال مطالعه و تحقیق در حوزه داروهای طبیعت محور بوده و چندین داروی طبیعت محور در حوزه های میگرن، آلرژی و سرطان را در مراحل مختلف کارآزمایی بالینی و پیش تولید صنعتی داشته و به زودی روانه بازار خواهد ساخت.